Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat.
12.1.2022 Doplnění skladových zásob očekáváme na začátku února 2022. Připravujeme platby kartou od společnosti ComGate
17.6.2021 Doplněny skladové zásoby! Podařilo se nám vyřešit níže uvedené problémy, zboží je skladem v dostatečném množství.
3.9.2020 Bohužel v důsledku kombinace faktorů (Brexit, koronavirus, problémy s dopravou) čelíme výpadku dodávek zboží od dodavatele. Z tohoto důvodu jsou skladové zásoby omezené a není v tuto chvíli možné je doplnit.
S hodinkami využívajícími k osvětlení tritiové kapsle jsem se poprvé setkal už před mnoha lety. Šel jsem ulicí Na Poříčí a v krámku, který tam je dodnes, jsem za výlohou poprvé spatřil hodinky Luminox. Dalo by se říci, že to byla láska na první pohled. V té době jsem ještě o technologii Trigalight a GTLS zdrojích nic nevěděl, ale vždy se mi líbily sportovní a vojenské hodinky. Vždy mi také vadilo, že běžné fosforové barvy jsou uprostřed noci stěží vidět, protože jsem zvyklý hodinky nesundávat a kontrolovat čas i v noci, proto mě myšlenka tritiového osvětlení nadchla.
Bohužel na svoje první hodinky s Tritiem jsem si musel počkat ještě pěknou řádku let. Neměl jsem povědomí o jiných značkách, možná tehdy ani nebyly jiné značky na trhu a hodinky Luminox rozhodně nepatřily a nepatří k nejlevnějším.
Když konečně nazrál čas a byly prostředky na to, abych si hodinky s Tritiem konečně pořídil, byla už situace na trhu poněkud odlišná a já byl i bohatší o zkušenosti z provozu obchodu. Při brouzdání po internetu a zjišťování informací o Tritiovém světlení a GTLS zdrojích jsem narazil na pár českých e-shopů, které prodávaly přívěšky s tritiovou kapslí. Na dobu před cca 5 lety nehorázně drahé – za cenu kolem 600-700 Kč za kus. Daný produkt se mi natolik zalíbil, že jsem se věci začal věnovat a zařídil si obchod vlastní, ale to už odbíhám od hodinek.
Když jsem si vybíral svoje první hodinky s GTLS osvětlením stále u mě vedl Luminox. Původně jsem si chtěl pořídit model BlakOps Carbon ze série Land se zeleným osvětlením, ale nakonec jsem si vybral Navy Seal ColorMark 3051 BlackOut ze série Sea s modrým osvitem. Krátkou chvíli jsem ještě uvažoval o hodinkách Traser z řady P6600 – provedení Sand případně Mil-G, ale to jen do té doby než jsem je viděl ve tmě. Z mého pohledu, a můžete mě obviňovat ze zaujatosti vůči konkurenci, ale svůj názor nezměním, hodinky Traser svítí suverénně nejméně ze všech hodinek s tritiovým osvětlením, které jsem zatím měl v ruce. Volba tedy padla na Luminox Navy Seal ColorMark 3051 BlackOut, v té době za cca 7000 Kč (aktuálně se prodávají za 8-9tis. Kč).
Na úvod shrnutí základních vlastností hodinek Luminox 3051 B.O. - minerální sklo, pouzdro z uhlíkem vyztuženého polykarbonátu (žádný čistý uhlík jak si někteří myslí), quartz pohon, vodotěsnost 200m, jednosměrná otočná korunka, silikonový pásek, hmotnost 56g a samozřejmě GTLS kapsle v počtu 16 kusů – modrými kapslemi jsou osvětleny ručičky včetně vteřinové a všechny indexy s výjimkou indexu 12. hodiny, který je oranžový. Kapsle v korunce je rovněž modrá.
Hodinky dostanete v pěkném skořepinovém pouzdře na zip, které je ještě kryto papírovým přebalem (možná se obal od mého nákupu změnil). Obal je praktický, a pokud nechcete hodinky vozit v kufru mezi oblečením a nevadí Vám, že pouzdro zabere trochu místa, je to dobrá volba. Rozhodně více praktická než klasické krychlové vyklápěcí krabičky.
První co zaujme, pokud hodinky vezmete do ruky, zvláště pokud jste zvyklí na kovové hodinky s kovovým tahem, je jejich nízká hmotnost. Na ruce je při hmotnosti 56g opravdu téměř necítíte, což je příjemné. Druhá věc je jejich větší výška resp. tloušťka, což je u hodinek s tritiovými kapslemi do určité míry dáno výškovým odstupem mezi ručičkami, aby se kapsle vešly pod sebe. Další věc, které mne zaujala, byla skutečnost, že minerální sklíčko mírně vystupuje nad korunku, jak je patrné z fotografií. Byl jsem zvyklý, že hodinky mají sklíčko buď o něco utopené, nebo přesně v rovině. Z tohoto provedení jsem nebyl nadšený a realita mi bohužel dala za pravdu – okraje sklíčka jsou náchylné k odštípávání a celé sklíčko se snáze poškrábe. Uvedené se samozřejmě nestane, pokud s hodinkami zacházíte v rukavičkách, ale zde se nejedná o společenský model, ale hodinky, které mají přežít aktivity NavySeals. Ony tyto aktivity zřejmě přežijí, ale otázkou je, v jakém budou vizuálním stavu.
Zpočátku jsem měl určité obavy z polykarbonátového pouzdra – aby nedošlo k vylomení v oblasti stěžejky nebo něco podobného. Tyto obavy se ale nepotvrdily, párkrát jsem s hodinkami nepříjemně silně někde zadrhl a k žádné destrukci nedošlo. Bohužel polykarbonátové pouzdro a korunka jsou poměrně měkké a tedy opět náchylné na poškrábání. Naštěstí to na černé barvě není až tak vidět. Co ovšem není zcela domyšlené je umístění drobné kapsle značící vršek korunky. Kapsle není zapuštěna do korunky, ale je umístěna v jakémsi miniaturním válečku, který z korunky vystupuje a je kryta miniaturním sklíčkem. Díky tomuto řešení je první na ráně, když hodinkami o něco zavadíte. V mém případě to došlo tak daleko, že krycí sklíčko jsem někde ztrati viz fotol, naštěstí kapsle drží a nerozbila se. Nicméně se dá očekávat, že časem vypadne nebo se rozbije i ona.
Řemínek hodinek je silikonový a poměrně robustní. Nemám příliš silné zápěstí, proto mi větší část řemínku přečnívá a využíval jsem obě silikonová očka, která tuto část drží. Pozitivní na silikonovém řemínku je, že s časem neztrácí svoje vlastnosti – netuhne jako klasické pryžové řemínky. Bohužel se to neprojevuje na jeho trvanlivost – mě vydržel něco málo přes rok a pak byl už natolik prasklý, že jsem jej raději vyměnil, abych hodinky neztratil. Cena nového originálního mi ale vyrazila dech, aktuálně 990 Kč, což mě vzhledem k jeho trvanlivosti opravdu naštvalo. Pokud byste chtěli mít řemínek vždy originální, počítejte s tím, že za několik let za originální řemínky dáte téměř tolik, jako pořizovací cena hodinek. To je pro mě osobně nepřijatelné. Variantou je použít řemínek neoriginální, nahradit ho NATO řemínkem, nebo si pořídit kovovou variantu těchto hodinek - model 3152 s kovovým tahem, která je ale dražší – 12 500 až 14 000 Kč. Jen pro zajímavost, i když to není až tak podstatné, díky tomu že je řemínek ze silikonu a není příliš „klouzavý“, nelze tyto hodinky prakticky nosit s košilí s dlouhým rukávem – manžeta se přes hodinky i díky jejich výšce dostane jen obtížně, takže si čas nepřečtete. S kovovými hodinkami stejné velikosti tento problém kupodivu není. Luminox 3051 jsou ale určené k jinému typu oblečení, takže opravdu jen na okraj.
K ostatním věcem nemám výhrady – baterii jsem zatím neměnil, vodotěsnost pro běžné použití bez výhrad, i když jsem zpočátku příliš nedůvěřoval zadnímu víčku uchycenému čtyřmi drobnými šroubky. Tritiové osvětlení naprosto super, díky němu dokážu odpustit většinu výše uvedeného. Zmínku si zaslouží ještě chod korunky, který je na můj vkus až nepříjemně tuhý. Korunka je jednosměrná, otáčí se v 60 krocích a dle mého názoru si můžete nechat zdát, že s ní otočíte v rukavicích, natož třeba v rukavicích potápěčských. Otočná korunka je ale dle mého názoru určitý anachronismus, osobně její funkci nevužívám, potápěči v dnešní době využívají computery takže její praktické využití mi opravdu uniká. Z tohoto důvodu mám mnohem raději když jde korunka ztuha, než když je volná a otočí se při každém zavadění o ní.
Pokud výše uvedené shrnu, tak musím říci, že po této zkušenosti by moje volba padla na jiné hodinky. Za nižší cenu se na trhu dá pořídit srovnatelná kvalita i design. Přestože je značka Luminox známá, je značek hodinek, i těch s GTL osvětlením, tolik, že značky jako Traser a Luminox nemusí znát ani lidé, kteří se o hodinky zajímají více. Ani renomovanou značkou dnes už nemusíte nikoho ohromit. U hodinek možná více než u jiných produktů platí, že záleží spíš na tom, abyste si vybrali přesně to, co se Vám líbí a plní Vaše požadavky.
Luminoxy mám stále rád, nosím je, ale mají svoje mouchy, jak je výše uvedeno. Jejich design a tritiové osvětlení se mi opravdu líbí. Nakonec je používám tak, jak výrobce zřejmě zamýšlel – jako outdoorové hodinky. Pokud se oprostíte od toho, že hodinky za 8 000 Kč (pro někoho drobné, ale pro řadu lidí poměrně vysoká částka za hodinky) budou jevit známky používání, tak není problém. Já věc vyřešil tak, že jsem si hodinky s Tritiem pořídil ještě jedny a to Praetorian Signifier. O nich ale příště, mohu jen říct, že mě nadchly natolik, že jsem značku Praetorian začal nabízet ve svém obchodě.
Poznámka k fotografiím - svit kapslí focený při připrioritě času s časem závěrky 1´´, výsledek je mírně výraznější než to vnímá lidské oko, ale stále se dle mého názoru jedná o věrnější obraz, než prezentuje většina výrobců tritiových hodinek.
Pro: Značka Luminox, GTLS osvětlení, design, lehoučké
Proti: Náchylnost k poškození, zejména sklíčko, odolnost a cena originálního řemínku